Ako sa správne obliecť pre domáce stavebné práce!
Máte všetko naplánované na rekonštrukciu bytu, zohnali ste potrebné nástroje, kúpili materiál, spísali presný plán povinností. Už viete, kto vám bude pomáhať, ktoré dni si potrebujete zobrať dovolenku a aké rekonštrukčné práce prenecháte radšej majstrom. Mysleli ste ale aj na to, čo si oblečiete? Môže sa vám síce zdať, že sa niečo vo vašej skrini určite nájde, no možno že je tomu úplne inak. Nechajte sa inšpirovať tým, čo nosia profesionáli, ide totižto o vaše zdravie a bezpečnosť.
Pracovníci pôsobiaci v stavebníctve sú vystavení extrémne vysokému riziku na svojich pracoviskách. Často pracujú vo výškach, navyše s nebezpečnými, masívnymi strojmi, zariadeniami aj materiálmi. Z tohto dôvodu sú kvalitné pracovné odevy a vybavenie nevyhnutnými pracovnými pomôckami, a to až tak, že to takto určujú aj zákony. Či už ide o stavbu rodinného domu, hydroizoláciu strechy, výmenu kachličiek v kúpeľni, domček pre psa a jeho granule pre psov, výstavbu cesty, alebo iné druhy stavebných prác, vždy je potrebné nosiť vhodný ochranný odev, aj keď nie ste profesionál, ale chystáte sa na svojpomocnú rekonštrukciu svojho vlastného príbytku.
Materiál pracovného oblečenia
Aby sa nejaký odev mohol definovať ako pracovné oblečenie, v prvom rade musí spĺňať určité podmienky týkajúce sa typu textilu, štruktúry a hrúbky materiálu. Hľadajte jednotku g/m², označuje gramáž látky, z ktorej je dané pracovné oblečenie vyrobené. Čím je táto hodnota vyššia, tým je materiál hrubší, pevnejší a odolnejší voči opotrebovaniu vonkajších plvov.
Strih pracovného oblečenia
Dnes už aj pri návrhu a výrobe pracovného oblečenia sa sústreďuje na estetické a funkčné vlastnosti. Či už ide o farbu alebo strih, na výber máte niekoľko modelov, pri ktorých, samozrejme, dizajn nepredstavuje vlastnosť na úkor kvality.
Pri výbere ale primárnu úlohu zohráva to, aké typy prác vás čakajú, až potom príde na rad štýl. Napríklad, ak sa chystáte vymeniť obklady do kúpeľne, nemusíte si obliekať pracovné odevy so špeciálnymi vlastnosťami, na druhej strane bez pracovných rukavíc a rúška či respirátora sa vám nebude pracovať príjemne, aj keď sa vám tieto „doplnky“ nehodia.
Pri výbere farby sa môžete odviazať a riadiť podľa svojho vlastného vkusu. Pokiaľ po dokončení rekonštrukčných prác neplánujete vrátiť svojmu pracovnému oblečeniu pôvodnú čistotu a dokonalý stav, nezáleží na tom, či si vyberiete bledé alebo tmavšie odtiene. Výnimkou sú práce vonku, v exteriéri. V takomto prípade je rozumné si zabezpečiť aj pracovné reflexné prvky a cez leto bledšie odtiene.
Ochrana pre hlavu
Nie každý je fanúšikom nosenia čiapok a klobúkov, no keď ide o vaše bezpečie, radšej zabudnite na svoju hanblivosť. Pri niektorých typoch rekonštrukčných prác je jednoznačné, že by ste si mali dať na hlavu pracovnú prilbu či šilkovku s výstužou.
Avšak aj keď táto „pomôcka“ nie je nevyhnutná, stále môže byť prítomné určité nebezpečenstvo, napríklad riziko kontaktu s chemikáliami a inými nebezpečnými látkami alebo škodlivé vplyvy slnečného žiarenia. V takýchto prípadoch si nemusíte dať nič pevné alebo tvrdé, postačí vám aj šatka, šiltovka alebo nejaká ľahká čiapka.
Ochranná obuv
Deň strávený rekonštrukčnými prácami môže byť nadpriemerne únavný. Mnohokrát nejde len o príjemnú vyčerpanosť, tieto pocity často bývajú spojené aj s bolesťou. Môžete im predísť, a to napríklad správnou bezpečnostnou obuvou, ktorá vaše chodidlá nebude dráždiť, tlačiť na nesprávnych miestach, navyše ich bude aj chrániť pred úrazmi.
Turistická obuv vám nepostačí na takéto práce. Ak sa rozhodnete pre kúpu pracovnej obuvi vyrobenej špeciálne pre profesionálov, tú správnu hľadajte na oddelení stavebníctva. Síce stabilné a bezpečné sú aj pracovné sandále a pracovné bakanče zabezpečujúce ochranu proti určitým úrazom, pri rekonštrukčných prácach nie sú veľmi vhodné. Neznižujú totižto riziko mechanických zranení. Preferujte preto baganče alebo čižmy.
Pracovné baganče určené na stavebné práce predstavujú bezpečnostnú obuv a znamenajú maximálnu ochranu chodidiel. Vystužené špičky, vysoko kvalitné a extrémne odolné podrážky, ako aj anatomické vlastnosti slúžia na to, aby znížili riziko zranení a úrazov.
Bezpečnostné, teda pracovné čižmy poskytujú ochranu predovšetkým vo vlhkom až mokrom prostredí alebo pri práci s olejom a inými olejnatými látkami. Ďalšími benefitmi sú antistatická vlastnosť, energiu absorbujúca päta alebo protišmykové podrážky.